
Podatki są koniecznością niezależnie od tego, w jakim kraju będziemy chcieli działać. Płacą je zwykli obywatele, ale też cudzoziemcy, którzy żyją na terenie danego państwa. Konieczność płacenia podatków dotyczy także przedsiębiorców. To właśnie kwestie podatkowe stanowią jeden z tematów, który najmocniej interesuje osoby, które chciałyby zacząć prowadzić własną firmę w Hiszpanii. Z jednej strony istotną kwestią jest podatek VAT, ale nie mniej ważne są stawki podatkowe z tytułu prowadzonej działalności zarobkowej. Co warto wiedzieć na temat systemu podatkowego w Hiszpanii? Jakie podatki w Hiszpanii na pewno trzeba będzie płacić?
Charakterystyka podatku VAT
Jest to podatek zaliczany do kategorii tych pośrednich, gdyż nie uiszczamy go bezpośrednio do urzędu, a płacimy go przy okazji nabywania dóbr czy korzystania z różnych usług. Stawka VAT w Hiszpanii jest zróżnicowana w zależności od tego, czego dotyczy. Standardowa, najwyższa stawka 21% przede wszystkim obowiązuje na kosmetyki, alkohole czy wyroby tytoniowe. Kolejną obowiązującą stawką jest ta na poziomie 10%. Dotyczy ona niektórych produktów spożywczych, upraw rolniczych, transportu, roślin bądź też usług gastronomicznych oraz hotelarskich. Jeszcze niższą stawką podatkową jest ta na poziomie 4%. Z nią możemy się spotkać, kupując podstawowe produkty żywnościowe, leki, a także prasę. Podatki w Hiszpanii, z którymi mamy do czynienia są zbliżone do tego, co znamy z Polski.
Kwestia opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej
Poza podatkiem VAT na terenie Hiszpanii należy również odprowadzać podatek dochodowy. Podstawową zasadą związaną z naliczaniem tego podatku jest stosowanie stawki 30% dla większych firm oraz 25% dla mniejszych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że część podatków w Hiszpanii jest ustalanych na poziomie centralnym, a część ma charakter regionalny. Podatki regionalne bezpośrednio wynikają z faktu, że poszczególne regiony mają dość dużą autonomię. Warto więc zaznajomić się ze specyfiką regionu, w którym będziemy chcieli działać wcześniej, jeszcze zanim podejmiemy decyzję o rejestracji firmy. W Hiszpańskim prawie przewidziana jest też preferencyjna stawka podatkowa, która oscyluje w granicach 19-17% w zależności od regionu. Mogą z niej skorzystać na przykład spółki, których obecność na rynku nie przekracza dwóch lat.
Znajomość kwestii podatkowych dla osoby, która chce prowadzić działalność w Hiszpanii, jest jedną z ważniejszych kwestii. Dlatego też warto sięgnąć po pomoc księgowego, który będzie w stanie wskazać nam najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Jeszcze przed rejestracją firmy warto też uzyskać poradę odnośnie najlepszej formy organizacyjno-prawnej nowego podmiotu. Na konsultację można umówić się z doświadczonymi księgowymi w Hiszpanii. Później, kiedy firma działa już na rynku, specjaliści mogą dokonywać optymalizacji podatkowych w ramach obowiązującego prawa tak, aby było to dla przedsiębiorcy jak najkorzystniejsze. Zatrudnienie kwalifikowanych osób jest więc bez wątpienia korzystnym rozwiązaniem.