. . .

Rejestracja działalności gospodarczej w Hiszpanii wcale nie jest taka trudna, a będąc zdeterminowanym- można ją wykonać nawet w jeden dzień roboczy. Co ważne i co jest pewnym udogodnieniem dla osób, które chcą prowadzić biznes w Hiszpanii to zbieżność niektórych wymogów prawnych z tym, co znamy z Polski. Mimo wszystko jednak, chcąc być przedsiębiorcą- trzeba dobrze się do tego zadania przygotować. W praktyce, prowadzenie restauracji w Hiszpanii  może się odbywać w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakim przypadku będzie to odpowiednia forma prawna i czym się charakteryzuje w praktyce?

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

 

To, co wyróżnia ten podmiot to przede wszystkim:

– Konieczność wyrobienia sobie specjalnej Karty Cudzoziemca, aby możliwa była rejestracja podmiotu.

– Konieczność uiszczenia wpłaty na poczet kapitału początkowego spółki. Obecnie jest to minimalna kwota 3000 Euro.

– Cechą charakterystyczną tego podmiotu jest- jak wskazuje sama jej nazwa- ograniczona odpowiedzialność jej uczestników. Oznacza to, że ponoszą oni odpowiedzialność za losy i zobowiązania podmiotu tylko do wysokości wniesionego w nią kapitału.

Wszystko to sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a także jej specjalny wariant dla nowych firm, jest najczęściej wybieranym wariantem spółki, który można zarejestrować. Warto zaznaczyć, że wariant ten doskonale sprawdza się dla firm mniejszych oraz średnich. W przypadku dużych podmiotów, gdzie będziemy mieli do czynienia z większą ilością uczestników oraz z dużym kapitałem na start, znacznie lepszym wariantem jest np. spółka akcyjna. Istotne jest więc dostosowanie formy prawnej podmiotu do jego cech charakterystycznych.

 

Opłaty od prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Bardzo często osoby, które chcą założyć spółkę są szczególnie zainteresowane tym, z jakimi kosztami będzie się to wiązało na co dzień. W końcu trzeba wziąć pod uwagę to, aby funkcjonowanie podmiotu było w praktyce opłacalne dla jego założycieli.

– Właściciele spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą uiszczać składki na ubezpieczenie społeczne. Ich wysokość w przypadku takiego podmiotu będzie jednak uzależniona od wysokości udziału wspólnika w ramach spółki.

– Kolejnym kosztem stałym jest opłata „regimen general”, którą muszą uiszczać ci wspólnicy, których udziały nie przekraczają 33% i którzy nie pełnią funkcji zarządzającego podmiotem.

– Opłata „regimen general asimilado”– opłata dla osób, które zarządzają spółką, ale ich udział jest mniejszy od ¼ kapitału.

– Opłata „regimen especial de los trabajadores autónomos” dla pozostałych uczestników podmiotu.

Jak więc widać, formy rozliczeń poszczególnych podmiotów w Hiszpanii mogą być dość skomplikowane, zwłaszcza dla cudzoziemca. Tym samym, na starcie bardzo dobrą decyzją jest zwrócenie się o pomoc do doświadczonego biura rachunkowego. Dzięki temu można łatwiej wdrożyć się we wszelkie aspekty księgowe.

 

Więcej informacji znajdziesz na: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *