Cynamon jest wewnętrzną korą drzewa i należy do rodziny wawrzynowatych. Cynamon może być spożywany w postaci laski cynamonowej (lub drażetki) lub jako ekstrakt w różnych postaciach, na przykład jako płynny sok z wodą lub w postaci kapsułek.
Smakuje jak ostry cukierek, ale zawiera pewne związki, które obniżają poziom cukru we krwi i aktywują receptory insuliny. Cynamon hamuje również apetyt, pobudza trawienie i przemianę materii, jest więc dobrym środkiem przeciw nadwadze i przybieraniu na wadze.
Olejek cynamonowy działa antybakteryjnie na szkodliwe bakterie żyjące w naszej jamie ustnej – Streptococcus mutans – które prowadzą do rozwoju płytki nazębnej i próchnicy zębów. Cynamon jest dla nas korzystny również dlatego, że jego spożywanie wspomaga układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu.
Skąd bierze się cynamon?
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw znanych człowiekowi, której początki sięgają co najmniej 2500 lat p.n.e. Kora i olejek cynamonowy były używane od czasów starożytnych do balsamowania ciał. Cynamon był dawniej stosowany jako środek moczopędny i remedium na silne trucizny.
Obecnie drzewa cynamonowe (cynamonowiec cejloński) uprawiane są w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Kora tego drzewa jest wykorzystywana do produkcji cynamonu, który sprzedajemy w naszych sklepach. Zbiera się ją trzy razy w roku, a podczas suszenia paski kory zwijają się w charakterystyczny sposób, tworząc laski cynamonu.
Nie tylko do jedzenia
Cynamon jest bogaty w błonnik, żelazo, wapń i mangan. Ma właściwości antybakteryjne i dlatego kwalifikuje się jako naturalne lekarstwo na trądzik. Ma działanie antygrzybiczne i antyalergiczne, między innymi. Cynamon poprawia trawienie poprzez zwiększenie produkcji soku żołądkowego. Według badań amerykańskiego naukowca Richarda Andersona, cynamon zwiększa liczbę przeciwutleniaczy w organizmie, co może pomóc w spowolnieniu starzenia się komórek.